Euroopan vihreä harakiri: Miten Bryssel rakensi Kiinalle punaisen maton

Keskiviikko 8. huhtikuuta 2026. Euroopassa on herätty uuteen todellisuuteen, jossa vuosia jatkunut sinisilmäisyys on vaihtunut teolliseen eloonjäämiskamppailuun. Mutta toisin kuin virallisissa juhlapuheissa annetaan ymmärtää, suurin uhka ei ole pelkästään Kiinan aggressiivinen kauppapolitiikka – suurin uhka on Euroopan unionin oma, ideologisesti sokea sääntelykoneisto. Me teemme parhaillaan geopoliittista itsemurhaa, ja Pekingissä seurataan näytelmää tyytyväisenä myhäillen.

Sähköautot ja teollinen antautuminen

Suurin taistelukenttä on autoteollisuus, eurooppalaisen vaurauden peruskivi. Kiinalaiset sähköautomerkit, jotka nauttivat kommunistisen puolueen massiivisista valtioavustuksista, täyttävät markkinamme polkumyyntihinnoilla.Tarkoituksena tappaa polkumyynnillä kilpailu, ja sitten palauttaa touhu kannattavaksi hintoja nostamalla. CCPn suosiollisella ohjeistuksella. Se, mitä näimme aurinkopaneeliteollisuudelle tapahtuvan kymmenen vuotta sitten – koko sektorin tuhoutuminen Kiinan tieltä – toistuu nyt mittakaavassa, joka uhkaa viedä pohjan koko mantereen taloudelta.

On turha puhua “vapaasta kaupasta”, jos toinen osapuoli pelaa säännöillä, joita rahoittaa kommunistinen diktatuuri. EU:n asettamat tullit ovat välttämättömiä, mutta ne ovat vain laastari avohaavaan, jonka olemme itse aiheuttaneet kieltämällä oman vahvuutemme: polttomoottoriteknologian. Semmingin kun ilmailu ja esimerkiksi laivat kyllä vaativat polttomoottoreita edelleen.

Vihreä siirtymä vai riippuvuusloikka?

Euroopan hinku siirtyä pelkkään sähköön on geopoliittinen virhe, jonka laskua maksetaan sukupolvien ajan. Kiina hallitsee noin 80 % maailman akkukemikaalien jalostuksesta. Pakottamalla kansalaiset sähköautoihin, EU on vapaaehtoisesti siirtynyt öljyriippuvuudesta totaaliriippuvuuteen Kiinan teknologiasta ja raaka-aineista.

Tämä ei ole ympäristöteko, vaan strateginen antautuminen. Olemme rakentaneet “vihreän siirtymän” maaperälle, jota hallitsee järjestelmätason kilpailija. Ilman omaa tuotantokapasiteettia ja raaka-aineketjuja, vihreä siirtymä on vain massiivinen vallansiirto Brysselistä Pekingiin. Siksi Suomenkin akkumetallikaivokset ovat jo hieman myöhässä.

“Hiilidioksidilompakko” ja kansalaisen kuritus

Keskustelut henkilökohtaisista hiilikiintiöistä ja “hiilidioksidilompakoista” paljastavat sääntelyvimman syvimmän olemuksen: se on suora hyökkäys eurooppalaista elämäntapaa ja ostovoimaa vastaan. Kun kotimaisen tuotannon kustannukset nousevat päästökaupan ja byrokratian vuoksi pilviin, kuluttaja pakotetaan valitsemaan halvin vaihtoehto.

Se vaihtoehto on lähes aina kiinalainen tuote. Me ulkoistamme päästömme Aasiaan ja tuhoamme samalla oman taloutemme. Se on hyve poseerausta, jolla ei ole mitään tekemistä globaalin ympäristön tilan kanssa, mutta joka köyhdyttää eurooppalaisen keskiluokan tehokkaasti. No Saattaa olla, että Euroopan houkutteleuvuus maahanmuuttamisen kohteena heikkenee, mutta se on laiha lohtu koko maanosan tuhoamisesta.

Byrokratia vs. Raaka tehokkuus

EU-direktiivien viidakko – ESG-kriteerit, raportointivelvollisuudet ja yritysvastuulait – sitoo eurooppalaisten yritysten kädet selän taakse. Kiinalaiset toimijat puolestaan keskittyvät vain ja ainoastaan markkinaosuuksien valtaamiseen. Lopputuloksena meillä on hienoja raportteja ja puhdas omatunto, mutta heillä on tehtaat, teknologia ja rahat.

Johtopäätös: Aika valita puoli

Geopolitiikka ei tunne sääliä eikä se välitä hyveviestinnästä. Jos Eurooppa ei lopeta tätä ilmasto harakiriä, se päätyy tulevaisuudessa ulkomuseoksi, jonka energian ja elintason säännöstelee joku muu.

On aika hylätä ideologiset utopiat ja palata kovaan realipolitiikkaan. Meidän on suojeltava omaa teollista pohjaamme, omaa energiaomavaraisuuttamme ja ennen kaikkea omien kansalaistemme etua. Järjestelmätason kilpailussa ei jaeta sääliä niille, jotka riisuutuvat aseista kesken taistelun.

Unknown's avatar

About epamuodikkaitaajatuksia

Viisikymppinen jannu, joka on huolissaan siitä miten maanpuolustus ja turvallisuus makaa Lapissa, Suomessa ja Euroopassa. Harrastuksina Amerikkalainen jalkapallo ja SRA ammunta, Defendo ja Krav Maga. A guy about 45, who has a "thang" for military current issues, defense and shooting. Not to forget American football. Also Krav maga and Saario Defendo is done for the kicks.
This entry was posted in Geopolitiikka and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a comment